Přeskočit na obsah

 

Secese

Secesní styl se objevil kolem roku 1890, trval přibližně do roku 1914 a zcela změnil architekturu a užité umění. Tento ryze mezinárodní směr měl hluboký vliv na ohromující množství uměleckých forem v mnoha různých zemích. Jádrem této dramatické změny byla touha zbavit se dusivého historicismu a změti dobových stylů, které určovaly podobu interiérů koncem 19. století. Secese představovala osvěžující, moderní řešení, které prolomilo sevření zavedených tradic a nabídlo nové vzrušující výrazové formy.

Po celé Evropě se tento styl projevil mnoha odlišnými způsoby, které odrážely rozdílný charakter jednotlivých zemí, a proto je v různých zemích znám pod různými jmény: Le Style Métro ve Francii, Jugendstil v Německu, Secession v Rakousku, La Stile Liberty v Itálii, Modernista ve Španělsku a Art Nouveau v Británii a Spojených státech. Zvláště pak pro českou architekturu se později vžil pojem Česká secese. Spojovala je touha oprostit se od minulosti a vytvořit novou uměleckou identitu. Užité umění v té době dosáhlo ohrumující úrovně, která se blížila dokonalosti. Udržet tento vysoký umělecký standard se ukázalo velice obtížné a to, co začalo jako revoluční, dynamické a moderní hnutí ztratilo po pouhých 15 letech dech.

Secese během krátkého trvání poznamenala architekturu, nábytek, keramiku, textilie, plakáty, sklo i šperky. To vše je možno vidět v exteriérech a interiérech secesního Národního domu. Prostějovský národní dům je typickým představitelem české secese a proto se také stal významnou kulturní památkou České republiky.

Město Prostějov – vlastník objektu v posledních letech věnovalo obrovské prostředky na rekonstrukce, opravy a údržbu této kulturní instituce. Obnovená secesní kavárna je svědkem příkladné péče města o stoletou kontinuitu praktického užití stavby jak zamýšleli její zakladatelé při jejím otevření v roce 1907.

  • Kurzy, školení, kongresy
  • Firemní předváděcí akce
  • Kulturní akce a společenské večery
  • Vernisáže a výstavy
  • Školské večírky, abiturientská setkání

více služeb

Národního dům v Prostějově

 

tisk stránky